עוד

 1. מדינת ישראל
 2. מעמד האשה ביהדות
 3. תורה וחברה
 4. עמדות בית הלל
 5. בית המדרש ההלכתי
 6. ?מי בבית
 7. חדשות

חיפוש

חפש

פייסבוק

על סדר היום

הרבנית רחל קרן

 

 

מי אני? 

רחל קרן


פירוט הרכיבים: 
נולדתי להורי – אפרים אלימלך אורבך ז"ל ולאמי חנה תבדל"א. בית מלא תורה ואהבת ה'. בית מלא מחויבות למדינה ולחברה, לעשיה ולתרומה. מראשית ילדותי למדתי תורה בביתי, אבי פתח לפני שערי לימוד רבים, ולמדתי אהבת תורה משני הורי, ומאמי אני זוכה בכך עד עצם היום הזה. זכיתי לאחים ואחיות תלמידי חכמים ואנשים שעושים המון בתחומים רבים, ולהוותי לא זכיתי לגדול עם אחי הבכור, אברהם יהודה אורבך ז"ל, שנפל על משמרתו, אך זכיתי לגדול בצילו – בדרך המופלאה שהורה לנו ולרבים מאד על שילוב מושלם של תרומה למדינה, של איש מדע ושל תלמיד חכם גדול.

 

מצב משפחתי: 
נשואה לגדליה. לנו שלושה ילדים ושלושה נכדים כן ירבו. אנחנו גרים בקיבוץ עין הנצי"ב.


השכלה:  
למדתי בראש ובראשונה בבית הורי. (בצעירותי וגם בהתבגרותי לא היו מדרשות כלל בארץ, אז הפעם הראשונה שלמדתי בבית מדרש היתה כשלימדתי בו...)

את תארי האקדמיים עשיתי באוניברסיטה העברית – בתולדות עם ישראל, בפילוסופיה יהודית, ביהדות זמננו ובעוד נושאים. וכן עשיתי תואר שני נוסף במחלקה למיגדר באוניברסיטת בר-אילן.

בנוסף על אלו למדתי בביה"ס למנהיגות חינוכית במכון מנדל, ובקורסים נוספים הקשורים בחינוך. 


מה אני עושה?
 

בעבר לימדתי שנים רבות בבית ספר התיכון שק"ד בשדה אליהו – נהניתי מאד.

במשך שלש שנים, אישי, גדליה, היה שליח מרכזי בהולנד, ואני עסקתי בשנים אלו בפיתוח תוכניות לימודים בעברית ויהדות לבתי הספר היהודיים באמשטרדם. עוד קודם לכן היינו בשליחות בברית המועצות ושם עסקנו בהוראת יהדות ועברית.

במשך קרוב לשלושים שנה אני מלמדת במדרשת הקיבוץ הדתי בעין הנצי"ב, אשר עמדתי בראשה במשך חמש שנים. בכל השנים האחרונות אני ראש בית המדרש במדרשה. מדרשת עין הנצי"ב היא המדרשה הראשונה שנפתחה לתלמידות ישראליות בארץ, וכך זכיתי ללכת בדרך המרתקת הזאת של בניה, יצירה וחידוש בתוך עולם התורה, ואני נהנית מכל רגע.

אני חברת ארגון "קולך" ובמשך 7 שנים הייתי חברה בועד המנהל של הארגון, מתוכן מעל לשלש שנים יו"ר הארגון.

כל הנ"ל הביאואותי לקשרים עם אנשים וקהילות בחו"ל, בפרט בארה"ב, ומפעם לפעם אני מרצה שם בכנסים ובקהילות.

בשנתים האחרונות אני לומדת בבית מורשה בתוכנית של פוסקות הלכה.

ואני חברה ב"בית-הלל".

 

בשעות הפנאי: 

לקרוא, ולהיות אם וסבתא.

וכן לעסוק בהתנדבות בקידום נושאים חברתיים שונים. כעת – אני מובילה צוות חברתי/ארגוני בקיבוץ עין הנצי"ב.


הספר הבא שאקרא:
 
מלחמת העולם השניה / אנטוני ביוור.


חלום להגשים: 
להוסיף "קומות" לבית המדרש של המדרשה – נשים צעירות שלומדות ב"כולל" ומתקדמות בלימוד התורה. בוגרות מדרשה שמגיעות להיות מלמדות ומובילות (זה כבר קורה ברוך ה'!)

ולהגיע לבית מדרש בו יתקיים דיאלוג בין התורה שנלמדה בישיבות לתורה הנלמדת במדרשות – ומשם יצא קול משנה עולם.

 

המוטו שלי בחיים: 
להודות לה' על כל הטוב שזכיתי בו.

 

 

 

 


לא התקבלו תגובות
.

מי בבית : הרב אבי קנאי (בית הלל)

מי אני? 

אבי קנאי


פירוט הרכיבים: 
בית הורי – נולדתי בירושלים למשפחה הנטועה עמוק בתורה ובהלכה. שני ההורים בעלי קריירה אקדמית. אבא לומד גמרא בבית כל ערב בקביעות מאז שאני זוכר את עצמי, וזה השריש בי את המסר של שילוב תורה עם חיי מעשה. גדלתי ברחובות ומשפחתנו נסעה מדי פעם לשנות שבתון בארה"ב. למדתי בהסדר ב"הר עציון" והושפעתי רבות משני ראשי הישיבה – הרב עמיטל זצ"ל ויבדל"א הרב ליכטנשטיין שליט"א. שירות צבאי בצנחנים. שליחות שלוש שנים בארה"ב כראש כולל תורה מציון בממפיס.

 

מצב משפחתי: 
נשוי לדפנה קנאי ואב ל- 5 ילדים מ- 19 עד 9.

השכלה:  
למדתי 9 שנים (כולל השירות הצבאי) בישיבת הר עציון. סמיכה לרבנות מהרבנות הראשית לישראל. תואר ראשון באוניברסיטה העברית במדעי הרוח (חטיבה בתלמוד ובפילוסופיה כללית) ובפסיכולוגיה. תואר שני באוניברסיטה העברית בפסיכולוגיה קלינית. עמית מחקר 3 שנים במרכז שלם.


מה אני עושה?
 

כיום רב קהילה בקהילת "מצפה רמות" בשכונת רמות ב' בירושלים. זו קהילה דתית לאומית עם אחוז גבוה של משפחות שעלו מארצות דוברות אנגלית. בשנים האחרונות אחוז המשפחות הצעירות בקהילה עלה מאוד והוא ב"ה ממשיך לגדול. עובד גם כפסיכולוג קליני בירושלים, בקליניקה פרטית ובמסגרת ציבורית, וכן מרצה במכללת "הרצוג-ליפשיץ".

 

בשעות הפנאי: 

אין הרבה. נהנה עם המשפחה והילדים.


הספר הבא שאקרא:
 
להביט בשמש של יאלום.


חלום להגשים: 
לצאת לשנת שבתון שבה פשוט אלמד בישיבה מבוקר עד ערב.

 

המוטו שלי בחיים: 
הקשבה וקבלה אמיתית של השונה מבלי לטשטש את הבהירות המוסרית שמבחינה בין טוב לרע.


לא התקבלו תגובות
.

נחמה גולדמן ברש

מי אני? 
נחמה גולדמן ברש


פירוט הרכיבים: 
בית הורי, היה בית מגוון ששילב בין תורה למדע, עם ערכים מאוד מוגדרים עם הרבה אהבת ה' ואהבה אנושית חמה. אבי התנדב בקיבוץ חפץ חיים במלחמת ששת הימים ולאחר מכן חזר לארה"ב לגמור תואר שלישי. בסיום לימודיו עבד כפרופסור בפילוסופיה של המדע שגמר ש"ס כמה פעמים. אמי עבדה כמורה לעברית שהכריחה אותי ללמוד עברית מגיל צעיר (זו הייתה הפעם היחידה שהצליחה באופן חלקי). הייתי היהודייה היחידה בכיתה א-ב והדתייה היחידה בכיתה ג-ו. לאחר מכן הורי הגיעו לארץ (בית וגן) במסגרת שנת בו גמלתי בליבי לעשות עליה לכשאגדל. בפועל הגשמתי את משאלת ליבי בגיל 21 באמצע מלחמת המפרץ. 

 

מצב משפחתי: 
נשואה לדן ברש, אם ל-4 בנות.

השכלה:  
תואר ראשון מישיבה אוניברסיטה בביולוגיה ולימודי יהדות. תעודה ממכון התלמודי של מת"ן. תואר שני בתלמוד עם תזה בהנחיית ד"ר מרדכי סבתו מאוניברסיטת בר אילן. תעודה של יועצת הלכה. תעודה ממרכז יה"ל לחינוך בחיי אישות. לומדת בתכנית "הלכתא" במת"ן.


מה אני עושה?
 

אני מלמדת בכמה תוכניות על תיכוניים לבני חו"ל לדוברי אנגלית במסגרות דתיות שונות.

 

בשעות הפנאי: 

קורא הרבה ספרות. אוהבת זומבה וקיקבוקס ומשמשת כמדריכת כלות.


הספר הבא שאקרא:
 
ספר של אריקה ברון (באנגלית) על מנהיגות בספר במדבר ו"תיקו" של לאויס ג'קובס (גם באנגלית) על סוגיות של תיקו בבבלי. לפנאי – ספר "כשניטשה בכה" של אירווין יאלום.


חלום להגשים: 
לכתוב ספר של מבט היסטורי על הלכות נידה. להיות יותר בקיאה בהלכה באופן כללי.

 

המוטו שלי בחיים: 
  שכל אחד/אחת ימצא/תמצא את ה"קדושים תהיו" שלו/ה.

 


לא התקבלו תגובות
.

הרב ד"ר גבריאל חזות

מי אני? 
חזות גבריאל


 
פרוט הרכיבים

גבריאל חזות (נולד ב-13 במרס 1953, כ"ו באדר תשי"ג) , מהנדס תעשייה וניהול, ובעל תואר דוקטור לתלמוד מאוניברסיטת בר-אילן, איש היי טק, עוסק במחקר והוראה, פילוסופיה יהודית, לוגיקה תלמודית, אגדות חז"ל ומידות הדרש. מייסדו של פרויקט 'תפוח'- מחשוב מערכת החינוך בשנות השמונים. כמו כן ייסדתי יחד עם הרב ד"ר מיכאל אברהם את עמותת 'מידה טובה' לחקר ההגיון היהודי. תוצרי המחקר של 'מידה טובה' מפורסמים באתר המדע של בר-אילן וכן בסדרת ספרים, כולם בהוצאת ספריית בית אל. הרב אברהם ואנוכי העלינו לתודעת הציבור והחוקרים את החשיבות של חקירת המנגנון הלוגי של מידות הדרש, נושא שנדחק לשולי הלימוד והמחקר במאות השנים האחרונות. בנוסף לנושא זה בו אני שותף עם הרב מיכאל,אני מציע שיטה חדשה להוראת התלמוד בכל המסגרות עקב המצב העגום, שבו רבים כל כך מתקשים או לא אוהבים את 'מקצוע' התלמוד. אני קורה לשיטה זו - 'שיטה מחודשת'.

 

נולדתי במקנס שבמרוקו. עליתי ארצה בגיל צעיר מאוד אחרי שמשפחתי נדדה במרוקו מעיר לעיר בציפייה ל'פתיחת השערים'. בכתה ד' למדתי בבית ספר רמב"ם עכו. די הצטיינתי בלימודי. את עיקר חינוכי הדתי והציוני קיבלתי בסניף בני עקיבא המקומי, בבית הכנסת לצעירים 'ישראל הצעיר' בשכונת וולפסון שבעיר, ובישיבות בני עקיבא בהן למדתי. שנתיים בכפר הרא"ה וסיימתי את לימודי במגמה הריאלית בישיבת בני עקיבא בקריית שמואל. זה מה שקרוי 'בוגר ישיבות בני עקיבא'. במחזור שלי למדו הרב הראשי לישראל לשעבר הרב יונה מצגר, והחברותא שלי היה הרב זאב ויטמן, כיום רבה של תנובה.

למדתי שנה אחת במרכז הרב קודם לשרותי הצבאי. את הטירונות עשיתי בהנדסה קרבית, רוב השרות הצבאי בשריון וסיימתי אותו כמג"ד בפיקוד העורף בדרגת סא"ל. השתתפתי במלחמת יום הכיפורים כקצין צעיר. ניצלתי בנס בהתקפה המצרית של היום הראשון על טסה - סיני.

לאחר השחרור למדתי בטכניון במגמת תעשייה וניהול: עד להקמת חברת המחשבים עבדתי במקומות הבאים: אחראי תכנים ומיחשוב בפרויקט הטלטקסט בטלוויזיה הלימודית. יועץ משרד הביטחון בנושאי ייצור ונהלי עבודה לאזרחים עובדי צה"ל, אחראי מיחשוב בכפר הנוער הדתי בכפר חסידים, מדריך ומחנך בכפר חסידים, ייסוד של פרויקט 'תפוח' במערכת החינוך.אני הראשון שמחשב את בתי הספר במחשבי APPLE, ומן הראשונים שכתב למערכת החינוך 'לומדות' למחשבים במגוון תחומי דעת באפליקציות של למידה והוראה (C.A.I).

'השיטה המחודשת'

המטרה העיקרית של 'השיטה המחודשת' הינה לאפשר לתלמידים בכל המסגרות 'להתחבר' לאוצרות הרוח היהודיים. זוהי הצעה 'מהפכנית' ו'מחודשת' להוראת המשנה והתלמוד. 'מחודשת', משום שהיסודות המתודולוגיים והדידקטיים המשוקעים בבסיס ההצעה אינם חדשים! על בסיס חלקי או מלא של יסודות אלו, לימדו, נתחו ודנו במקורות התנאיים, בעבר הקרוב ועוד יותר בעבר הרחוק. אני מציע לשנות במקום שיש צורך את שיטת ההוראה של 'מקצועות' המשנה והתלמוד, שכן השיטה הרווחת כיום לא משיגה לרוב את מטרותיה, בלשון המעטה. עם ישראל שהנחיל לעולם כולו רק מעט מנכסיו הרוחניים הבלתי נדלים, לא מצליח לחבר לנכסים אלו את רוב בניו ובנותיו. המשנה והתלמוד נראים בעיני רבים כל כך: אנכרוניסטיים, לא רלוונטיים, לא ברורים ומיותרים לחלוטין. חובה עלינו דווקא בימים אלו לשנות את 'המגמה'.

המשנה היא העיקר

ב'שיטה המחודשת' משמשת המשנה כמקור הלימוד העיקרי טרם שניגשים ללימוד הסוגיא התלמודית הרלוונטית. 'המורה' מחזיר את התלמידים לאחור בציר הזמן אל כותלי בית המדרש התנאי והאמוראי. ב'שיטה המחודשת' רוכש התלמיד מיומנויות יסוד וטכניקות חקר מודרניות ומדעיות, ככלים לניתוח המשנה בכדי להשיג סימולציה שלימה ככל שניתן לדיון שהתרחש בבית המדרש התנאי והאמוראי. החזרה בציר הזמן והשימוש בכלים עדכניים ל'חקר' הטקסט התנאי מהווה אתגר אינטלקטואלי לתלמיד בכל הרמות.

זו אינה פרשנות תחליפית לפרשנות האמוראית ה'שיטה המחודשת' אינה פרשנות תחליפית למשנה, ואף לא פרשנות 'אקדמית' במסוה. אין בה דמיון לאף אחת מן השיטות הקיימות והמוכרות בציבור. ה'שיטה המחודשת' מניחה במודע כי הפירוש האמוראי למשנה הוא הפירוש המיטבי, והשאיפה הינה להבין היטב, אותו ואת פרשניו הראשונים והאחרונים. ברם, לאחר קריאת המשנה אין רצים לסוגיא האמוראית, לרש"י ולתוספות, כדי להבין את המשנה דרך עיניהם הפרשניות.

עמל של תורה

ה'שיטה המחודשת' מציעה 'עמל של תורה' , משל קיבלנו את המשנה לידינו ואין לנו כל דרך לנסות ולהבינה מלבד השימוש במקורות המקבילים ובשכלנו. כך, בעבודת הכנה קשה, יעריך הלומד את הדבר האמיתי: את פרשנות האמוראים, הראשונים והאחרונים. על פי ה'שיטה המחודשת' המשנה אינה החלק הקל של הסוגיא אלא אדרבא, החלק הקשה ביותר. פיצוח 'הקודים' של רבי יהודה הנשיא אינה משימה קלה כלל ועיקר, ובשל כך אין להצמיד את הוראתה ולימודה לבנות אלא לכולם ללא יוצא מן הכלל.

 • מספרי:
 • .חזות גבריאל-מיכאל אברהם, מידה טובה-1 לחקר מידות הדרש בהלכה, כרך א, תשס"ה, הוצאת ספריית בית אל, ירושלים, 359 עמודים.
 • .חזות גבריאל-מיכאל אברהם, מידה טובה-2,לחקר מידות הדרש בהלכה, כרך ב, תשס"ו, הוצאת ספריית בית אל, ירושלים, 531 עמודים.
 • .חזות גבריאל-מיכאל אברהם, מידה טובה-3, כרך ג, לחקר מידות הדרש בהלכה, תשס"ו, הוצאת ספריית בית אל, ירושלים, 368, עמודים.
 • .חזות גבריאל-מיכאל אברהם, מידה טובה-4, כרך ד, לחקר מידות הדרש בהלכה, תשס"ו, הוצאת ספריית בית אל, ירושלים, 460 עמודים.
 • .חזות גבריאל-מיכאל אברהם, בנתיב המצוות, על מצוות וסוגי מצוות, תש"ע, הוצאת ספריית בית אל, ירושלים, 366 עמודים.
 • חזות גבריאל-מיכאל אברהם, בצל החכמה, עקרונות פילוסופיים של עקרונות מאטה הלכתיים,תש"ע, הוצאת ספריית בית אל, ירושלים, 416 עמודים.
 • חזות גבריאל-מיכאל אברהם, לעשות מצוותיך, על אופני קיום ומעבר על מצוות, תשע"א, הוצאת ספריית בית אל, ירושלים, 374 עמודים.
 • דב גבאי, אורי שילד, מיכאל אברהם, חזות גבריאל, ויוסף מרובקה,מידות הדרש הטקסטואליות- 'כללי ופרטי',מחקרים בלוגיקה תלמודית,2010, אוניברסיטת בר אילן והמכללה האקדמית אשקלון.388 עמודים.
 • חזות גבריאל, 'שיטה מחודשת' להוראת משנה ותלמוד בעידן המחשב. 2011, הוצאת ספריית בית אל, ירושלים. 486 עמודים.

ממאמרי:

דף מאמרים 'מידה טובה' לחקר מידות הדרש, חולק בבתי כנסת בכל שבת קרוב לארבע שנים ברציפות.

 

מקור: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%9C_%D7%97%D7%96%D7%95%D7%AA

 

 

 

 

מצב משפחתי: 
נשוי, אב לבנים ובנות, וסב לנכדות ונכדים.


מה אני עושה?
 

עסוק בו זמנית בארבעה פרויקטים: ניהול החברה המפתחת כיום מוצרי תוכנה לניהול למידה באינטרנט ובסלולרי, הוראה באקדמיה ובמסגרות שונות (תלמוד, תקשוב, לוגיקה, פילוסופיה יהודית, ועוד), מחקר במסגרת 'מידה טובה' ובמסגרות נוספות, מדריך ויועץ בנושאי תקשוב לנערכת החינוך ולגופים פרטיים.


בשעות הפנאי: 

קורא. כותב. לומד והרבה. הולך בשבילי הכרמל, משתתף בפורום הרבני של בית הלל, עוסק בפעילות ציבורית מקומית.


הספר הבא שאקרא:
 
על מדף הקריאה בו זמנית מצויים לפחות עשרה ספרים. אין לי זמן לקרא 'ספרות' יפה. רוב הספרים: בפילוסופיה יהודית, מאמרי מקצועיים, מחשבת ישראל, ומדע.


חלום להגשים: 
א. לעלות לבית המקדש.

ב.להעלים מן התודעה כל ביטוי המחלק את עם ישראל למגזרים.

ג. לפצח את המנגנון של מידות הדרש ולהשיבם לרמת יישומיות דומה למה שהיה בזמן התלמודים.

 

המוטו שלי בחיים: 
א. הכל עניין של רצון.

ב.ככל שלחוץ יותר מספיקים יותר וההספק איכותי יותר.

ג. המונח 'דתי' מנציח בעייה, יש להוציאו מן השיח.

ד. להיות רב אמיתי הוא התפקיד הקשה ביותר עלי אדמות. אני איני ראוי לכך ואיני מתיימר להיות רב.

 

אני גאה בעיקר ב-

בפרויקט שלי בקיבוץ יגור הנמשך כבר כמעט עשור ללא הפסקה. קבוצה של לומדים מן הקיבוץ ומכפר חסידים לומדת כל שבוע את הטקסטים המכוננים של עם ישראל. נוצרה אינטראקציה חיובית מאוד וקשרים בין אישיים שהפילו כמעט את כל המחיצות

 


התקבלו 3 תגובות
.

הרב יצחק אייזנר

מי אני? 
יצחק אייזנר

 
פירוט הרכיבים: 
גדלתי בבית חם ולבבי ביותר באוסטרליה. למרות זאת, אחרי תיכון, דחיתי לימודי רפואה כדי ללמוד בישיבה בארץ, לשנה. נשארתי עוד שנה, ועוד שנה... עכשיו אני נשאר עוד שנה.

למדתי בישיבת הכותל כ-3 שנים, ואחריהן למדתי תורה שנה אחת בדירה קטנה בירושלים לבדי (כנראה השנה הטובה בחיי).עוד שנתיים למדתי בשיעורו של רב אהרון ליכטנשטיין שליט"א, ועוד כשנתיים לימודי כולל בישיבת הר עציון, שבסופן הוסמכתי על ידי רבה של מעלה אדומים, שם גרתי.

במשך 10 שנים, חינכתי במגוון של מסגרות וגילאים: רב/מלמד/מחנך לכיתות א' ו-ד'; מנהל בית ספר יסודי תורני; מחנך בתיכון דתי; מרצה לטעמי המקרא בסמינר למורים; רב בני חוץ לארץ בישיבת ההסדר במעלה אדומים, ועוד.

אחרי תקופה זו, עשיתי הסבה מקצועית, והיום אני מהנדס תוכנה בחברת הייטק בתל אביב.

במשך כמה שנים גם כיהנתי כרב קהילה ברעננה, מקום מגורי היום.

  

מצב משפחתי: 
נשוי למינדי, מנכ"לית "חיים בפלוס" (חינוך פיננסי לנוער), אב ל-5.

 
השכלה:  
תעודת הוראה; תואר ראשון בלשון ובתלמוד באוניברסיטה העברית. MBA עם לימודי מדעי המחשב.

 
מה אני עושה?
 

בנוסף לעבודתי בהיי-טק, אני חבר פעיל בבית המדרש ההלכתי ובבית המדרש הרעיוני של בית הלל (ממש משרה חלקית). כותב, אך טרם הוצאתי לאור.

 
בשעות הפנאי: 

רץ לשעה, 3 פעמים בשבוע. קורא ספרים. לימוד חומרי הרקע של בית הלל ומעקב אחרי דיוניה ממלאים לא מעט שעות פנאי. מתפלל מוקדם בשבת בבוקר (מסיים 8.30) ולומד גמרא עד הצהריים עם דיאט קולה וקרח – שעות הגן עדן שלי.

 
הספר הבא שאקרא:

 • הכוח והתהילה של גרהם גרין (“The Power and the Glory”). הנושא של הפרדת דת ומדינה מאוד מעסיק אותי; אני חי בתחושה שאי הפרדתם במדינת ישראל, גורמת לחילול ה' שאינני מכיר כדוגמתו וכחומרתו.
 • טרם קראתי "מבקשי פניך" של רב סבתו ורב ליכטנשטיין. רב סבתו, חוץ מתלמיד חכם גדול, צדיק גמור ומורה מעולה, הוא גם סופר מהולל; ורב ליכטנשטיין הוא הדמות המרכזית בעולמי הרוחני.
 • קראתי לפני שנה "לבד ביחד” של שרי טרקל (“Alone Together”). טרקל היא מומחית עולמית מ-MIT, והספר מראה באופן מדהים ומזעזע איך התרבות של החיבור התמידי, בעיקר דרך הנייד, משחיתה את המין האנושי. אני רוצה לקרא את זה שוב, אך הפעם עם עט ביד.

 

חלו ם להגשים: 
אני אוהב לכתוב; אני אוהב לשחק (דרמה); אני אוהב לדבר בציבור. אני גם לא רע באלה. חלומי, שאוכל לעסוק בהם, כתעסוקתי העיקרית, כדי לקדש שם שמים.

 

המוטו שלי בחיים: 
היה מנטש.

תקן את העולם.

הקשר ביניהם.

 

 


התקבלו 1 תגובות
.

הרב צבי קורן

מי אני? 
צבי קורן

 
פירוט הרכיבים: 

בית הורי – בית של תורה וחכמה, חסד, מוסר ויהדות, ציונות וחינוך.

עלינו לארץ כשהייתי בן 6. אחרי התיכון למדתי בישיבות ההסדר בשעלבים והר עציון ("הגוש"). לרבני ישיבות אלה אני מכיר טובה על הבסיס התורני שהעבירו לי.

הרגשתי צורך בהרחבת אופקים, וכשקמה בית מורשה בירושלים הצטרפתי. שם מצאתי שילוב של תורה וחכמה שאף הוא בסיס לדרכי בחיים.

מזה למעלה מ-20 שנה אני עוסק ברמות שונות של חינוך תיכוני ועל תיכוני, לבנים ובנות, ורב קהילה.

  

מצב משפחתי: 
נשוי לאשרה, שותפה לחיים ולעשייה, אב לבנים ובנות, וסבא לנכדים ראשונים...
 
השכלה:  
כאמור, למדתי בישיבות ההסדר שעלבים והר עציון, והייתי במחזור הראשון בבית מורשה בירושלים. מוסמך לרבנות על ידי הרבנות הראשית לישראל. תואר ראשון במדעי הרוח מהאוניברסיטה הפתוחה [היסטוריה, פילוסופיה, וקצת פסיכולוגיה].

  

מה אני עושה? 

מזה למעלה מ-20 שנה אני עוסק ברמות שונות של חינוך תיכוני, לבנים ובנות, ומלמד במדרשת לינדנבאום בירושלים.

לפני 15 שנה הקמנו את קהילת כינור דוד ברעננה, קהילה קרליבכית חמה ומכילה, שבסייעתא דשמיא מצליחה להרחיב את מעגלי הקהילה למיגוון של יהודים בחברה שבה אנו חיים.

וכמובן, שמח להיות פעיל בבית הלל!

 
בשעות הפנאי: 

הלואי...

משפחה! ומנסה לקרוא ספרים, לוקח לספר אחד הרבה זמן...

 
הספר הבא שאקרא:
 

קראתי ספר בשם "התקף התובנה שלי", מאת ג'יל בולטה טיילור, תיאור מרתק של חוקרת מח שעוברת שבץ מוחי, ומתארת מהשילוב של המומחיות והחוויה האישית את מה שהיא עוברת – מומלץ בחום! [אפשר גם לראות הרצאה שלה ב- TED].

נהנה מאד לקרוא, לאט לאט, את מחקרו המרתק של פרופסור אברהם גרוסמן "חסידות ומורדות".

ומנסה להתקדם ב"חיים גראביצר"...

  

חלום להגשים: 

לנגן. אני עושה את זה קצת, יותר נכון טיפה..., אשמח לעשות את זה יותר!

  

המוטו שלי בחיים: 

ליצור ולמצוא איזון בין נאמנות לאישיותי ולטבעי האנושי לבין מחויבות לדברים שיותר עליונים ממני. מתוך השילוב הזה לתרום לתיקון עולמו של הקב"ה.

 

 


התקבלו 2 תגובות
.

הרב אברהם וולפיש

מי אני? 
אברהם וולפיש

 
פירוט הרכיבים: 
נולדתי בארה"ב כבן של רב ורבנית, וגדלתי בתוך בית מלא בתורה ובחכמה ובעשיה למען יהדות, יהודים ותיקון העולם. את הצעדים הראשונים בלימוד גמרא עשיתי עם אבא, וממנו למדתי על ההיבטים האנושיים של הרבנות ועל מקומו של השכל הישר בעולם ההלכה והפסיקה. אחרי הנישואין והעליה ארצה – שלושה ימים לפני פרוץ מלחמת יום כיפור – התחלתי ללמוד ב'כולל', אך מהר מאוד גויסתי ללמד תורה בישיבה לחוזרים בתשובה אמריקאיים, תחום שעסקתי בו שמונה עשרה שנה. הצורך להנגיש את התורה לתלמידים משכילים וחסרי רקע תורני הוביל אותי לרענון דרכי הלימוד והחשיבה התורניים, והמשכתי להעמיק ולפתח את שיטות הלימוד והחשיבה כמורה במכללות להכשרת מורים, באוניברסיטת בא-אילן ובישיבת תקוע. את שילוב הלימוד עם חיי המעשה ועם חכמת החיים אני משתדל ליישם כרב בלתי-רשמי של בית הכנסת האשכנזי בתקוע.

  

מצב משפחתי: 
נשוי באושר לרות, מורה לתנ"ך, וזוכה לראות בנים ובני בנים – חלקם בתקוע - גדלים, מתפתחים ותורמים לסביבתם.

 
השכלה:  
השכלה תורנית וכללית בישיבה אוניברסיטה, שם זכיתי ללמוד אצל הרב אהרן ליכטנשטיין (יהי רצון שיזכה במהרה לרפואה שלמה) ואצל הרב סולובייצ'יק. אחרי העליה זכיתי ללמוד אצל נחמה ליבוביץ בחוג שהיא לימדה בביתה. בהמשך דרכי האקדמית באוניברסיטה העברית, לתואר שני ושלישי, ניסיתי לשלב את העומק והיצירתיות המחשבתית שספגתי ממורים אלה עם המשמעת הדיסציפלינרית השוררת במדעי היהדות האקדמיים, וזכיתי להנחיתו החכמה והמבורכת של פרופ' יונה פרנקל ז"ל.

 
מה אני עושה?
 

מלמד מגוון רחב של מקצועות תורניים, מתוך מאמץ מתמיד לחפש במקורות את הניואנסים הטקסטואליים המאפשרים הצצה פנימה אל העולם הרעיוני והרוחני העשיר הטמונים בתוכם. בשנים האחרונות אני שותף למיזם מעניין ומאתגר – אני עומד בראש תכנית לתואר שני ביהדות במכללה ירושלים, שם לומדים תלמידים ותלמידות (בתכניות נפרדות כמובן) הבאים מרקע חרדי וחרד"לי. המפגש של תלמידים כאלה עם הצגה אקדמית ברמה גבוהה של מקורות תורניים דורש חשיבה יצירתית במיוחד ויכולת תמרון מפותחת. אני גם כותב, בעיקר על הגישה הספרותית ללימוד המשנה, ואני עובד כרגע על שני ספרים בתחום הזה. ליד עבודתי המקצועית והמחקרית, אני משתדל לפנות מספיק זמן לפעילות ציבורית ביישוב תקוע, בבית הכנסת שלי ובבית המדרש ההלכתי של 'בית הלל'.

 
בשעות הפנאי: 

קורא, צופה לעתים בסרטים ובהצגות, מבלה עם המשפחה, מטייל, מקווה מתי שהוא לחזור ולנגן בגיטרה.

 
הספר הבא שאקרא:
 
בכל רגע נתון אני נמצא באמצע קריאה של מספר ספרים (מלבד ספרי הקודש), וכעת אני קורא את 'הפרדס של עקיבא' מאת יוכי ברנדס, 'המפץ הגדול' של סימון סינג, Good to a Fault (רומן), The Sound of Two Hands Clapping (שיטות הלימוד, ובמיוחד על-ידי שינון, במנזרים בטיבט), ו- The Rebbe's Daughter.

 
חלום להגשים: 
יש הרבה במישור האישי, המשפחתי, הקהילתי ועוד. במישור הציבורי – לעזור בפיתוח שיח הלכתי ורבני המאפשר התמודדות כנה ואמיצה עם תחלואי החברה.

  

המוטו שלי בחיים: 
'אמת מארץ תצמח' – לפי מדרשו הידוע של ר' סימון בבראשית רבה פרשה ח, האדם איננו מסוגל להשיג ולהגשים את האמת המוחלטת, שגורשה ממועצת המלאכים בשמים, אך כוונת הקב"ה היא שהאדם יצמיח אמת מן הארץ, יתקרב אל האמת יותר ויותר באמצעות עבודה קשה, סבלנית ועיקשת.

 

  


לא התקבלו תגובות
.

הרב אשר סבג

מי אני? 
אשר סבג

 
פירוט הרכיבים: 
נולדתי בעיר נתניה ושם גדלתי במשפחה מסורתית חילונית, ובגיל 8 שבתי בתשובה בזכות "קרמבו"(סיפור ארוך), ב"ה מאוחר יותר גם הורי הלכו בעקבותי.

התחלתי כחרדי המשתייך לש"ס, ומשם לישיבה התיכונית בשעלבים בעקבות לחץ של אבי שלא היה מוכן שאלך לישיבה שחורה, שם השתנתה השקפת עולמי.

משם הגעתי לישיבה הגבוהה "אור עציון" לתקופה קצרה כשאני אמור להתגייס ליחידה מובחרת, התקופה הקצרה הפכה לחמש שנים.

בסוף השנים האלו הייתי אמור לצאת לטיול ארוך בדרום אמריקה כשהתרחש מבצע "חומת מגן" שם נהרג גם חברי הטוב גדי עזרא הי"ד, בעקבות מותו החלטתי להשאר בישיבה עוד שנה, בשנה זו נגשתי למבחני הרבנות והוסמכתי, וערכתי את הספר שיצא לזכרו "כלביא שכן"

יצאתי לשליחות בארה"ב במסגרת "תורה מציון" שיקגו, ושם זכיתי להכיר אחד מגדולי הדור באמריקה הרב גדליה שוורץ ראש אבות בתי הדין של אחד הארגונים.

בסוף השליחות התקבלתי ללימודי רפואה בב"ש, ושיחה מקרית עם הרב אלון גרמה לי במקום זאת להגיע לישיבת הכותל שם למדתי ולימדתי, ועסקתי בעניני עם ישראל במסגרת "בראשית", "גשר", "מעגלים", "פנים אל פנים", "ראש יהודי" ועוד....

משם הוביל אותנו הקב"ה לראשל"צ שם אני מכהן כרב קהילה ספרדית מסורתית כחמש שנים, במהלכם הספקתי להיות ר"מ של שיעור ב' בישיבת הסדר, לחנך כיתות י',יא' יב, להיות מרצה במסגרות שונות, רב ביה"ס ולהקים גרעין תורני במרכז ראשל"צ.

 

  

מצב משפחתי: 
נשוי, אב לארבעה בנים בלבד, מקוה ומייחל לקצת בנות...אבל שמח בחלקי.
 

השכלה:  
בעיקר תורנית, למדתי בישיבת אור עציון , ובישיבת הכותל, והושפעתי רבות משני ראשי הישיבה, מהם קבלתי את "אהבת ישראל" שלי. ובתקופה הירושלמית היה לי הזכות ללמוד "קצת" מתורת הסוד במקומות שונים, ובמיוחד בישיבת "בית אל" אצל הרב ישראל אביחי.

יש לי תואר ראשון בהוראת תושב"ע , תנ"ך ומחשבת ישראל, רבנות רגילה, עיר, וקצת דיינות...

 
מה אני עושה?
 
כיום אני מכהן כרב קהילת "הר המוריה", וכרב הגרעין התורני מרכז ראשל"צ שאותו הקמתי. מלמד בתיכונים דתיים עם אוכלוסיות "קשות", ומלמד גם בראשל"צ ציבורים שונים, מסורתיים וחילונים, במסגרות שונות.

 
בשעות הפנאי: 
משתדל ללמוד תורה, לקרוא ספרים, ולשחק עם הילדים.

 
הספר הבא שאקרא:
 
אני חוזר כרגע על הספר "קול הנבואה" של הרב הנזיר אותו אני מאד מחבב, וגם קבלתי ספר מרתק מידידי הרב שרון שלום "מסיני לאתיופיה" וגם אותו בעז"ה מתכנן לקרוא.

 
חלום להגשים: 
יש לי הרבה חלומות, אבל אחד מהם שזכיתי להתחילו אבל לא לסיימו הוא להקים את פורטל התורה, שיחבר את כל הישיבות בעולם למקום אחד, וכל אחד יוכל בכל מקום לשמוע כל שיעור בכל נושא שירצה ובכל שפה.

  

המוטו שלי בחיים: 
אין יאוש בעולם כלל
 

 


התקבלו 1 תגובות
.

הרבנית מיכל נגן

מי אני? 
מיכל נגן


 
פירוט הרכיבים: 
בית הורי - בית חם, רחב דעת. בו שני ספרי תורה בארון הקודש וכל הבית מלא בספריה של אמי: גמרא ומדע, ספרות ופוליטיקה. ובחדר העבודה של אבי מורי – פרופ' אוריאל סימון – נכתבים מתוך יראת שמים  ואהבת הבריות פירושים עכשוויים לסיפורי המקרא ורוחו של אבן עזרא נמצאת בכל.
ידעתי תמיד שאלמד – ועד כה לימדתי חיילים, פעוטות בגן, ילדים בכל כיתות בית הספר היסודי, בנות אולפנה ותיכונים דתיים, וכן נערות אחרי תיכון ונשים מבוגרות.

בבית אותו בניתי עם אישי יעקב בעתניאל – דברי תורה וילדים, שמחת חיים ונביחות כלבלב.

 
 

מצב משפחתי: 
רעייתו של יעקב, אם להלל נועה מיכאל יונתן נעמה יינון ואיילה.
 

השכלה:  
תיכון פלך, מדרשת ברוריה, האוניברסיטה העברית בירושלים.

בעלת תואר מ”א בהיסטוריה של יהדות זמננו, ומורה ומחנכת מאז שאני זוכרת את עצמי. בצבא מפקדת קורס קצינות הוראה.
ככל שהתמקדתי בעבודה חינוכית התחזקה בי התפיסה כי דווקא נשים הן אלו שיכולות וצריכות להצמיח נשים -בתורה ובאמונה.  ולכן כשהגיעה אלי הקריאה להקים מכינה קד"צ לבנות – נעניתי.


 
מה אני עושה? 

בת אם ורעיה, ראש המכינה הקדם צבאית לבנות דתיות 'צהלי'.

האתגר הוא מופלא – לכוון את מהלכן של נשים ישראליות צעירות למצוא את חיבורן לתורה ולריבונו של עולם, לנשיותן ולזהותן הישראלית.  מלמדת במכינה שיעורים בנושאי אמונה, חסידות וחינוך, זוגיות בקדושה ונשיות. משתדלת לרקום יחד איתן את החזון והיעוד שלהן ככח מוביל בעם ובחברה. ומלווה את הבנות בהתלבטויות ובמציאת הדרך הפרטית מבחינה אמוניתהשקפתית ואישית –בדגש כמובן על הכנה לאתגרי הצבא.

 
 

בשעות הפנאי: 

תומכת לידה. בדגש על צמיחה אישית וזוגית מתוך ההתמודדות עם הלידה.


 
המוסד הבא שאקים:

מכינה חצי שנתית לבנות פריפריה (ושמה בחלומי 'ורוני' – "צהלי ורוני יושבת ציון.."), מסגרת לימוד משלבת השכלה גבוהה לבוגרות צבא, ליווי זוגי לבוגרות צהלי הנשואות...


 
חלום להגשים: 
קבוצת עבודה ותפילה של זוגות.שבה מתוך העבודה הזוגית יוצאים לתפילה ומתוך הצמיחה האישית-זוגיתגדלה עבודת ה'.

  

המוטו שלי בחיים: 

.בחסדי שמיים, הדבר הכי גדול בעולם הוא לעשות טוב
  


לא התקבלו תגובות
.

הרב צוריאל בובליל

מי אני? 
צוריאל בובליל

 
פירוט הרכיבים: 
גדלתי ביפו, בין טריפוליטנים, בולגרים ותימנים, בבית של מסירות נפש. הוריי – עמוס ורינה בובליל שיחיו, ציונים מצעירותם - אבי סייע להבריח ילדים מלוב לישראל בתקופת ההעפלה; עלו לארץ וייסדו את החינוך הדתי לאומי ובתי כנסת ביפו. כדי ללמוד בגן דתי, שאבי טרח לקבץ ילדים להקמתו, הייתי חייב להיות דוגמא אישית, ולכן הלכתי כל בקר ברגל מעל קילומטר, בגשם ובשמש, תוך חציית חורשת סוסים שם גרו ערבים... היינו לומדים במשמרות בבי"ס הרב הרצוג, שהיה קטן, תוך שאמי דואגת ששום תלמיד לא יהא רעב, והעיקר שילמד בחינוך דתי. המשכתי בישיבת יפו, שהחלה דרכה, כבר אז, לפני שחלמו על גרעין תורני בעיר, אנחנו היינו הגרעין...

חייתי בסביבה לא קלה – כמעט כולם הלכו בשבת לים, בגבעת עליה, וחלק הורידו את הכיפה אחרי הלימודים. על בני עקיבא ביפו – מי חלם?! שאלתי שאלות באמונה, ואין מענה. עד שהוריי אמרו לי שבשבת הקרובה אתן דרשה בבית הכנסת... היה זה בגיל 12. כעבור שנים, הבנתי את חכמתם. הדבר גרם לי לבנות את עצמי בעשר אצבעות; לקרוא ולחקור; לא לקבל שום דבר כמובן מאליו. כך הקמנו "סניף" במקלט, לשם קיבצנו ילדים לקירוב ליהדות. דומני שהייתי היחיד ביפו שהלך לישיבת בני עקיבא (נחלים).     

  

קירוב לבבות
החלטתי שבכל מקום שאהיה - אהיה "שליח" (לאחר קשר עם הרבי מלובביץ', ולימוד תניא עם מאיר בוסטומסקי מחב"ד). בכרם ביבנה, יצאתי בלילות ולימדתי בחוגים שונים, אנשים שונים, לרבות חיים חזן (היה מאמן הפועל תל אביב), וכן למדתי זמן מה עם אריה דוידסקו (ע. מאמן מכבי ת"א, אחרי הנצחון על צסק"א). בהמשך למדתי בישיבת ימית, והעברתי פרוייקט בר מצוה בקיבוצים כיסופים ורעים, בנוסף להרצאות בבסיסי צה"ל, ושיחות נפש עם קצינים לאורך המאבק לעצירת הנסיגה מסיני / בסיני (שם קרה הדבר היחודי – אחי הקצין נשלח לפנות, אחותי באה ללמוד באולפנה, ואשתי ואני תושבי ימית, ובצהרים כולם מפסיקים ואוכלים ביחד בביתנו, ואח"כ כ"א חוזר ל...). שימשתי במקביל רב ראשון של בי"ס נאות קטיף, של כל גוש קטיף, וכן חוקר משטרה...

לאחר פינוי ימית, במקום לבכות על החורבן, יצאנו, רעייתי שושנה (לבית סקייסט) ובתנו הבכורה ימית, לשליחות בני עקיבא בסאן פרנסיסקו, במטרה להפיץ את השקפת הציונות הדתית בצפון קליפורניה. גם בחזרה לישראל, המשכנו בחוגי בית, וכך זכינו לתת כשלוש שנים שיעורי יהדות לתוך הלילה אצל יהודה בארקן, אבי טולדנו ועוד. למשך מספר שנים, הייתי גם שדר רדיו ב"קול חי", עם יהודה בארקן ושאול מייזליש והרב ציון יוסף, בתוכנית "עין טובה", בסיוע שבועי לנזקקים. כמו כן, עמדתי בראשות ועדה לשבעים שנות הרבנות, כיועץ הרבנים אליהו ושפירא, ושר הדתות, פרופ' שאקי, תוך שהתוויתי את הסיסמא: "הרבנות הראשית עם הפנים לכלל ישראל"!

  

ספרים

בין ספריי, אציין את "היהדות ואני – שיחות עם בני נוער", ו"היהודי האידאלי", הושתתו על הרצאות, וסייעתי למדריכי בנ"ע לבנות מהספר פעולות בישראל ובחו"ל – לחיזוק התודעה שציונות דתית אינה פשרה, אלא אידאל! ספרי "גירושין – עזרה ראשונה משפטית", נועד לתת כלים בידי המתלבט ברגע המשבר המשפחתי, לאיזה כיוון ללכת (היו שאמרו לי שאחרי שקראו בספרי על המתרחש בתחום, קיבלו עצתי, לפנות לייעוץ זוגי וטיפול הורי, וכך ניצלו חיי הנישואין שלהם).

אני עמל על סיום ספר בנושא "הכתובה" – בין המשפט הדתי ליישום בעולם בתי הדין ובתי המשפט, עם המלצות קדימה, לרבות חתימה על הסכמי קדם נישואין ועוד.

מוציא ניוזלטר שבועי בתחום "משפט ומשפחה" (המעוניינים יוכלו לשגר מייל ל- tzuribou@orange.net.il  )        

  

מצב משפחתי: 
נשוי לשושנה (כימאית ומייסדת המדרשה לקיימות ויהדות), אב לארבע בנות (3 נשואות – ימית ורונית ומשפחתם בגרעין בלוד, דיקלה ומשפחתה באפרת, ואילת-השחר בצפת), סב לאחד עשר נכדים ב"ה.

 
השכלה:  
תורנית בישיבת הסדר ובכולל, סמיכה לרבנות, כושר לרב שכונה וחבר לשכת רבנות מהרב אליהו זצ"ל,  תעודת הוראה (הייתי רב בתי ספר, ומרצה לפילוסופיה יהודית בבר אילן בהכשרת מורים), תואר במשפטים (מומלץ לבעלי ראש פתוח לשילוב משפט עברי ואזרחי), מגשר מוסמך.

 
מה אני עושה?
 

רב קהילת "תהילות  ישראל" בר"ג, מרצה על אקטואליה, משפט ויהדות. עורך דין כחצי יובל שנים בתחום דיני המשפחה וירושה, ומיישם פתרונות יצירתיים לזוגות במשבר.


הקמתי מרכז בינלאומי להתרת עגונות ועגונים
, לאחר שנפגשתי בחו"ל עם רבנים ובתי דין, וזכיתי לשחרר עגונות רבות מרחבי תבל – דרום אפריקה, אנדורה, לונדון, ארה"ב ועוד. לדוגמא, אחת מהן, היתה עגונה 25 שנים. אחרי פעולה ייחודית מצידנו, הוא אותר, ותוך ישיבת שבעה על אחיו, ביקש מביה"ד לתת גט לאלתר... היה מקרה שהאשה והבעל היו אמריקאים, אך הצלחנו להותיר הבעל שהגיע לישראל עם עיכוב יציאה, אף שאינו אזרח ישראל, ולאחר שרצה חצי מליון דולר, נתן גט ללא תשלום אגורה... או שאב"ד בחו"ל התקשר אלי בבהילות שבעלה של חוזרת בתשובה אצלו, אמור לצאת מהכלא תוך יומיים, והיא תיוותר עגונה. דאגנו שהוא יגיע באזיקים ביום "שחרורו" לבית הדין, אך אזיקיו הוסרו רק לאחר שנתן גט, אשר הוטס לחו"ל והיא זכתה לברך ברוך מתיר אסורות...


מטפל בבעיית הממזרים ברגישות הלכתית אנושית
– הן להסרת הכתם, והן למניעת הדור הבא של ממזרים, באופן יחודי (פרטים בע"פ...).


משמש כבורר ומגשר מטעם בתי המשפט, ואף מכהן כדיין ממונות בבית הדין של הרב רצון ערוסי. משדר פינה שבועית בתוכניתו של עו"ד אבי חימי, ברדיו "קול ברמה", לפתרונות משפטיים, הלכתיים ופסיכולוגיים למצויים במשבר המשפחה.

 

בשעות הפנאי: 

מנסה לנצל את השעה ה-25 ביממה... סיגלתי לעצמי שיטה של בניית הרצאות בראש, בדרך לביהכנ"ס, למכונים להכשרת  משפטנים, טוענים רבניים וכו'. מנסה להגשים משאלות המשפחה – סבא משאלות (כל ילדה / חתן / נכד יכול לבקש שלוש משאלות, ואגשים אחת מהן, בע"ה, אחת לתקופה...). כותב ומייעץ בזמן עליו נכתב שמותר ללמוד חכמה יוונית (בזמן שאינו יום ואינו לילה... יש דבר כזה).

  

הספר הבא שאקרא: 
בגלל ההתפיסה שכדי לפתור בעיות, יש לחשוב מחוץ לקופסא, קורא "צדק מבראשית" של אלן דרשוביץ, "בית המשפט" (קוונטין ריינולדס), ספרי הרבנים אריאל יעקב וישראל (מהם למדתי בימית, ומצאתי האיזון בין איש ההלכה וחזון הגאולה באופן ריאלי). מתענג על הספר "הגיגי אמונה" של בתי דקלה, וזה עתה שבה בתי, אילת השחר, מסיור עם נועה ירון באומן, והביאה לי את "ליקוטי עצות" של רבי נחמן (יש לו תובנות מעניינות). ספריו והתזה לדוקטורט של גיסי, הרב חגי שטמלר, על הרב צבי יהודה, מחכימים.


 

חלום להגשים: 
לא לאפשר שתיוותר עגונה אחת בעולם שלא נמצא לה פתרון, ולחסל את תופעת סרבנות הגט אצל גברים ונשים כאחד(!), ולגרום למהפך חשיבתי בבתי הדין הרבניים ועולם הרבנות, שיבינו ש"כוחה דהיתרא" אינו מושתת על חפיף, אלא על תורת חיים! ל"בית הילל" מגיע הקרדיט של טיפוח הנהגה רבנית חושבת ויוצרת, המצליחה לקרב ציבורים שונים, וזכות היא לי להיות חלק מחבורה נפלאה זו!

  

המוטו שלי בחיים: 

כל מי שיש לו למה נצחי שהוא חי למענו, יוכל לשאת כמעט כל איך (ראו ד"ר ויקטור פרנקל, האדם מחפש משמעות). לכן, לכל אדם במשבר אישי המגיע אלי, אני מחפש ובונה אתו את הלמה שיחיה למענו, וכך זכיתי להציל מספר אנשים מהתאבדות, לאחר שאיבדו טעם לחייהם!

כך אני עושה מול עגונים ועגונות, כך מול ממזרים, כך מול אלה שאיבדו אמון בצדק המשפטי, לרבות בבתי הדין הרבניים.  לקחתי לעצמי את המחוייבות להפוך אבן על אבן כדי לא להותיר אדם – ואלה עם "דמעת העשוקים" מעל כולם - ללא פתרון מלא או חלקי למצוקתו!!!

דירבן אותי להמשיך בפעילותי, מכתב שקיבלתי, ממשפחה שהתפרקה, וסייעתי ביצובה: "איננו יודעים איך לקרוא לך – עו"ד, הרב, אבא, ידיד... אבל כן אנו יודעים שגרמת לי ולילדיי להיות מסוגלים לקום בבקר לתפקד, ולדעת שלמישהו בעולם איכפת מאתנו, ולכן יש לנו טעם בחיים!".

 
את מכתביי אני חותם ב"האמת והשלום אהבו", ומאמין שזהו שילוב מנצח בעולם הרבנות והדיינות והמשפט, תוך מתן תקוה למיואשים ש"כל עוד הנר דולק – ניתן לתקן"!

 

 


התקבלו 1 תגובות
.

הרב עמית קולא

מי אני? 
עמית קולא

 
פירוט הרכיבים: 
בית הורי - בית חם, שיש בו עבודה וחינוך, באווירה ציונית דתית. קומה תורנית ראשונה - בשש שנים טובות, בישיבת מרכז הרב. שנים רבות כר"ם וכראש ישיבה, בישיבת הקבוץ הדתי שבעין צורים, קוממנו קומה נוספת– מתלמידי יותר מכולם. הרבנותבקיבוץ עלומים נידבה את האחריות ההלכתית-קהילתית. טעימה מבית המדרש של הגרעין התורני בלוד וסעודה ארוכה יותר בבית המדרש לסטודנטים 'דרומא' שבאוניברסיטת בן גוריון- אתגרו את עומק ההקשבה לנפש הדור: לכאן ולעכשיו.

  

מצב משפחתי: 
נשוי, אב לבנים ובנות, וסב לנכדות ונכדים.


 
השכלה:  
תורנית בעיקרה. קצת ממבחני הרבנות. וגם תואר ראשון כללי (מתמטיקה, כימיה, היסטוריה, פילוסופיה, ספרות – מומלץ!) באוניברסיטה הפתוחה. תואר שלישי ('תורה לשמה במשנת הרב קוק') באוניברסיטת בן גוריון.

  
מה אני עושה?
 
רב של קיבוץ עלומים;שותף בבית המדרש של בית הלל; מלמד בבית המדרש הקהילתי במושב שוקדה, בבית ספר למקצועות הרפואה בבאר שבע ובמקומות נוספים (עד 25 שיעורים בשבוע). 

 
בשעות הפנאי: 
קורא. כותב. קצת מפרסם ('הוויה או לא היה'). משתדל לתפקד כבן זוג, אבא וסבא – אם נשאר זמן.

 
הספר הבא שאקרא:
 
לא יכול להבטיח, אבל על המדף שלפני מצויים 'לרפא עולם שבור' של הרב יונתן סקס, 'צופן הפרעונים' של ויל אדמס, 'האמת על באמת' של דן אריאלי (כמעט מסיים אותו). אבל האמת (לפי ניסיון העבר) כנראה שזה יהיה חומש, רמב"ם או קבצי הרב קוק.

 
חלום להגשים: 
לכונן (לפחות להשתתף ב-) קהילה מתפללת.

  

המוטו שלי בחיים: 
אין לי. אבל היות והשאלה נשאלה - אציע משהו, שאני מאמין בו.

-         יש להתאמץ ולעשות ,בחופש ובעוצמה, כאילו אין השגחה עליונה;

-         ויש להאמין שהכל ממנו יתברך, כאילו אין שום משמעות לפעילות האנושית. ובתמצית: "ברוך ה' – משתדלים". 

 


התקבלו 2 תגובות
.

הרבנית פנינה נויבירט

מי אני?
פנינה נויבירט, בת 40, נולדתי בחיפה להורי הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ נ"י ושמעונה תח', בוגרת תנועת בני עקיבא סניף כרמל, שבט עצמאות, למדתי באולפנא סגולה בקרית מוצקין ושירתתי בשירות לאומי כמדריכה באולפנא ושנה לאחר מכן כמדריכה במכון גולד בירושלים. בוגרת תואר ראשון משולב במשפטים ובמנהל עסקים ותואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים ובעלת תואר שלישי במשפטים, התמחות במיסוי בינלאומי, מאוניברסיטת חיפה.

 

מצב משפחתי
נשואה לרונן נ"י ואם לארבעה ילדים


מה אני עושה
מרצה למשפטים בתחום המיסוי ובתחום המשפט העברי במכללת ספיר ובאוניברסיטת בר אילן, מרצה למחשבת ישראל במתן רעננה וכן במסגרות בלתי פורמליות שונות. חברת הנהלה בבית הלל.


בשעות הפנאי
אוהבת לבלות עם המשפחה ולקרוא ספרים


החלום שאשמח להגשים 
כתיבת ספרים בתחומי העיסוק המשפטיים והתורניים שלי


הספר הבא שאקרא:
עובדת על עצמי להרחיב את הקריאה השיטתית בספרות המדרש, בתחום המשפטי - הספר חוקת החירות של האייק והספר “The Justness of Taxation” של לינדהל, וכן פתוחים אצלי בבית שלל ספרים שאני קוראת במקביל ואולי, כשב"ה יהיה זמן, אצליח לסיים.

 


התקבלו 4 תגובות
.

הרב רונן לוביץ´ (בית הלל)

מי אני? 
רונן לוביץ'.


פירוט הרכיבים:
קורטוב סובלנות שספגתי מבית הגידול בחיפה, קמצוץ של אהבת תורה ויראת שמים שספחתי בלימודים בישיבות חרדיות, ובמכון 'הארי פישל' בתכנית לרבנות, כמה פירורי פתיחות שקיבלתי במהלך שליחות כרב קהילה בדרום-אפריקה, וכמרצה ורב קמפוס באוניברסיטת קיפטאון שם. התערובת שהתקבלה ממקדת אותי בחיבורים של יהדות ומודרנה (זכויות אדם, שוויון, סובלנות, טבע וסביבה, תרבות ואמנות וכדומה).

 

מצב משפחתי: 
נשוי, אב לשלושה, ויש כבר ילד אחד שקורא לי סבא.השכלה: 
השלמתי תואר ראשון בפילוסופיה כללית ויהודית, תואר שני במדע הדתות ותואר שלישי במחשבת ישראל.


מה אני עושה?
 
משמש כרב היישוב ניר עציון, מלמד במכללה האקדמית לחינוך 'שאנן' ובאוניברסיטת חיפה.בשעות הפנאי:  כשהמציאו את המושג פנאי, לא היה לי פנאי לבוא ולקבל. אבל כשמתאפשר אני קורא ספרות מגוונת וכותב סיפורת. (בעבר פרסמתי, כיום – למגירה).


הספר הבא שאקרא:

"דרשוני" – מדרשי נשים. קראתי אמנם את מדרשיה של רעייתי כשיצאו חמים מתנור היצירה, אך הגיע הזמן להשלים וללמוד את כל היתר.


חלום להגשים:
להשלים ולפרסם חומרים רבים ושונים שבכתובים, לראות דומיננטיות של יהדות סובלנית ונאורה במדינת ישראל.


המוטו שלי בחיים:
 
אני לא מאמין במוטו אחד לחיים, אולם ישנו המשפט שעולה בתודעתי לעיתים תדירות הוא: "איזהו מכובד המכבד את הבריות" (כל הזכויות שמורות לבן זומא).


התקבלו 3 תגובות
.

לעמוד הבא