השבת הישראלית מגיעה לכנסת

אירועים וכנסים לציבור

שבת ישראלית מתרחבת – דתיים וחילוניים למען השבת במרחב הציבורי

ביוזמת ארגון רבני בית הלל התקיים כנס מיוחד בכנסת בתאריך 30.6 בנושא "שבת במרחב הישראלי", בשיתוף עם שדולת דת עם ומדינה בראשות החכי"ם שטרן והרצוג, בשיתוף עם מפלגת הבית היהודי שיוצגה ע"י השר אורבך וסגן השר וורצמן ובשיתוף עם השדולה להתחדשות יהודית בראשות ח"כ קלדרון. הכנס נערך במעמד שרת המשפטים ציפי ליבני.

המיזם החדש תחת הכותרת 'שבת ישראלית', יפעל לשינוי מקומה של השבת בהוויה הישראלית ולמיצובה כיום בעל משמעות עבור כל ישראלי, מתוך שותפות והסכמה נרחבת בין דתיים, מסורתיים וחילוניים. במסגרת המיזם נפעל לקדם את השבת כזמן רוח, משפחה וקהילה, לכלל הציבורים והקהילות בחברה הישראלית בהתאם לדרכם ותפיסתם.

ח"כ שטרן פתח ואמר כי " אם אנחנו כמחוקקים נמשיך להשאיר לבית המשפט העליון חללים גדולים מדי שבין החוק לבין המציאות בהיבטים היהודים דמוקרטיים של מדינת ישראל אז קיימת סכנה שזהותנו היהודית תישאר בספר החלטות בית המשפט העליון וכשנרצה לדעת מה לעשות לא נלך למקורותינו ולא לתורה אלא להחלטות בית המשפט העליון כדי למצוא במה מדינת ישראל היא יהודית ודמוקרטית".

השר אורי אורבך אמר כי " צריך להכיר בעובדה לציבור החילוני יש שבת אחרת וגם היא יכולה להיות משמעותית. עם זאת, האויב המרכזי של השבת הוא כוחות השוק המנצלים את העובדים מהשכבות החלשות. מול כוחות המסחר שאומרים "זה החופש" בשבת צריך לעמוד מנגד בשותפות של חילונים דתיים כדי להגן על הערך הסוציאלי של השבת".

שרת המשפטים ציפי לבני הוסיפה ואמרה : "אני מתנגדת לדיון הרדוד בין קצוות של החרדים האדוקים והחילונים האדוקים המעלה חשש שישראל מתפרקת לגורמיה. אני, שאיני שומרת שבת, לא רוצה שהשבת תהפוך ליום רגיל. אנחנו צריכים להחזיר לשולחן את היוזמה ל 2 ימי מנוחה שבועיים ואני מתכוננת לקדם זאת באופן אישי. ברגע שיום ראשון יהיה יום חופשי, ייפתרו הרבה מהקונפליקטים סביב השבת".

הרב רונן נויבירט, מנכ"ל רבני בית הלל אמר בפתיחת הדיון: "ניצבת בפנינו הזדמנות היסטורית לחולל שינוי של ממש בחברה הישראלית, לקחת את השבת שהייתה עד כה סלע מחלוקת ולהפכה לאבן הפינה של ישראליות חדשה, שורשית ומלוכדת. יש בין השותפים במיזם השקפות שונות על השבת, אבל המשותף רב על המפריד – כולנו רוצים שהשבת תשמש כיום רוחני ומשמעותי עבור כל ישראלי ע"פ ערכיו ותפיסת עולמו. רק אם נעבוד יחדיו נוכל להביא את המהפכה החברתית הבאה. אנו קוראים לציבור הדתי להיות שותף במהלך, לפעול לקירוב לבבות דרך הקהילות ובתי הכנסת ברחבי הארץ ולפתוח את השערים לחוויית השבת לכל אלו המעוניינים בכך.

ארגון בית הלל יזם את הכנס הזה כדי לאתגר את בית המחוקקים ולומר כי את השיח שמתחיל בשטח הכולל ספקטרום מאוד רחב בחברה הישראלית יש לקחת לכנסת. יש להרחיב את מעגלי השיח בין כל הסיעות בבית כדי להגיע להסכמות משותפות".

ניתן לצפות בדברי הרב רונן בלינק הבא:
https://www.facebook.com/photo.php?v=618164128282426&set=vb.198567790242064&type=2&theater

במיזם שותפים ארגונים מכל קצוות הקשת וביניהם קואליציית ירו-שלם, תנועת תיקון, המדרשה באורנים, הישיבה החילונית בינ"ה בתל אביב, מרק"ם – רשת קהילות מעורבות, חברת המתנס"ים, המכון הישראלי לדמוקרטיה, רוח חדשה, המכון לאסטרטגיה ציונית, ארגון גשר, תנועת מתחברים ועוד.

לאירועים נוספים

מפגשי גבורה – יום הזכרון תשפ"ד

07.05.2024

שבת "ואהבתם את הגר" – שבת במדבר

05.05.2024

שבת התפוצות: קחו חלק בחיזוק האחווה היהודית!

10.03.2024

חזרה לכל האירועים - אירועים וכנסים לציבור