שבת ישראלית מתרחבת

עמדות בית הלל | אירועים וכנסים לציבור

שבת ישראלית מתרחבת – דתיים וחילוניים למען השבת במרחב הציבורי

ביוזמת ארגון רבני בית הלל הושק יחד עם קבוצה של ארגונים חברתיים דתיים וחילוניים, מיזם חדש תחת הכותרת 'שבת ישראלית', שיפעל לשינוי מקומה של השבת בהוויה הישראלית ואופייה במרחב הציבורי, מתוך שותפות והסכמה נרחבת בין דתיים, מסורתיים וחילוניים. המיזם הוא תוצר של קמפיין "שבת ישראלית" שהובלנו לפני כחצי שנה, בה התארחו למעלה מ 6000 משפחות דתיות וחילוניות זו אצל זו בלמעלה מחמישים ערים ברחבי הארץ.

במיזם שותפים ארגונים מכל קצוות הקשת וביניהם קואליציית ירו-שלם, תנועת תיקון, המדרשה באורנים, הישיבה החילונית בינ"ה בתל אביב, מרק"ם – רשת קהילות מעורבות, חברת המתנס"ים, המכון הישראלי לדמוקרטיה, רוח חדשה, המכון לאסטרטגיה ציונית, ארגון גשר, תנועת מתחברים ועוד.

מיזם "השבת הישראלית" מבקש לעצב ולמצב מחדש את יום השבת בהוויה הישראלית, כיום בעל משמעות עבור כל ישראלי ברוח הסכמות אמנת גביזון-מידן – "לא למסחר וכן לתרבות". במסגרת המיזם נפעל לקדם את השבת כזמן רוח, משפחה וקהילה, לכלל הציבורים והקהילות בחברה הישראלית בהתאם לדרכם ותפיסתם. ה"שבת הישראלית" תהווה מנוף לקידום זהות יהודית משותפת, מנוף להעצמת הקהילתיות בחברה הישראלית, ומנוף לבנייתה של חברה צודקת וסולידארית יותר.

בכנס ראשון בין השותפים, אשר שהתקיים במרכז ציפורי בשבוע שעבר, סיכמנו עם נציגי הארגונים השותפים על דרכי הפעולה בחודשים הקרובים לעיצוב דמותה של השבת באמצעות הנעת תהליכי שיח משמעותיים בערים ויישובים רבים לבניית שבת משמעותית יותר עבור כלל הציבורים. כחלק מהמלך יתקיימו כנסים צבורים וימי עיון, פעילויות נרחבות בשטח סביב השבת, רתימת המערכות הציבוריות להתמודדות עם אתגר השבת ולהקצאת משאבים ציבוריים לטובת פעילות שבת. בנוסף יקודם קמפיין נרחב בכלי התקשורת והרשתות החברתיות אשר ילוו את הפעולות השונות של המיזם. הפעילות הציבורית והחברתית שתתקיים במסגרת המיזם, תכין את הקרקע לקידום תהליכי חקיקה ברוח אמנת גביזון מידן.

הרב רונן נויבירט, מנכ"ל רבני בית הלל: "ניצבת בפנינו הזדמנות היסטורית לחולל שינוי של ממש בחברה הישראלית, לקחת את השבת שהייתה עד כה סלע מחלוקת ולהפכה לאבן הפינה של ישראליות חדשה, שורשית ומלוכדת. יש בין השותפים השקפות שונות על השבת, אבל המשותף רב על המפריד – כולנו רוצים שהשבת תשמש כיום רוחני ומשמעותי עבור כל ישראלי ע"פ ערכיו ותפיסת עולמו. רק אם נעבוד יחדיו נוכל להביא את המהפכה החברתית הבאה. אנו קוראים לציבור הדתי להיות שותף במהלך, לפעול לקירוב לבבות דרך הקהילות ובתי הכנסת ברחבי הארץ ולפתוח את השערים לחוויית השבת לכל אלו המעוניינים בכך".

שייקה אל עמי, יו"ר קואליציית ירושלם: "הגיעה העת להשיב את נכס השבת לציבור הרחב כולו. מהפכת השבת הישראלית היא אמירה ברורה של כן לשפה תרבותית משותפת, כן לקהילה, כן לרוח ותרבות, כן לעושר הפנים והגוונים, והיא מביאה בכנפיה בשורה של ממש לציבור הישראלי".

איילת מרידור מנכל"ית מרק"ם: "אתגר החיים המשותפים מחייב בניית שותפות קהילתית ותרבותית בעיצוב המרחב הציבורי המשותף."

ד"ר מוטי זעירא, ראש המדרשה באורנים: "השבת הישראלית תקרא לכל ציבור וקהילה להתמודד עם אתגר "השבת המשמעותית" ע"פ דרכם ותפיסתם".

פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה: "אתגר עיצובה המחודש של השבת בהוויה הישראלית הוא אתגר לאומי מרכזי, ניתן בהחלט לגבש סביבו הסכמה ציבורית רחבה, ובשלה העת לכך"

לאירועים נוספים

מפגשי גבורה – יום הזכרון תשפ"ד

07.05.2024

שבת "ואהבתם את הגר" – שבת במדבר

05.05.2024

שבת התפוצות: קחו חלק בחיזוק האחווה היהודית!

10.03.2024