תובנות אישיות ממסע המועצה הציבורית – (הרב עו"ד צוריאל בובליל)

אירועים וכנסים לציבור

(הרב עו"ד צוריאל בובליל)

לפני שעה קלה חזרתי מיומיים מדהימים במסגרת המועצה הציבורית של ארגון בית הלל בראשות הרבנים נהוראי ונויבירט.

היו שם רבני בית הלל, היו אנשי רוח, היו אנשי מעש!

נפגשנו עם מדרשת אורנים, חווינו את החיבור של אנשי כפר תבור והסביבה ליהדות,

התמודדנו עם סוגיות חינוכיות בטיפול בנוער מעורב בזכרון יעקב,

ובעצם, יצאנו למסע אל תוככי החברה הישראלית, על גווניה, מתוך התחברות, ללא התנשאות.

האמת היא, כשאתה שומע את הנסיון ליצור יהודי ישראלי – המחפש את האיזון הראוי בין ישן וחדש, הדבר נדמה כחלום, בבחינת "הלכתא למשיחא".

אבל, כפי שאמר לי ד"ר צבי צמרת, איש חינוך ועשיה מדהים, כאשר הבאתי בפניו את אימרתו המפורסמת של הרב קוק "הישן יתחדש, והחדש יתקדש", ישנם שני אישים חכמים המנחים את משנתו:

רבי נחמן, אשר אמר: "אני הולך בדרך ישנה נושנה, ואף על פי כן, אני צועד בדרך חדשה",

וכנגדו, טבנקין, אשר אמר: "כאשר אני מתמודד עם שאלות בעלות משמעות, אני שואל עצמי 'מה היה הסבא שלי אומר על כך', אך בו זמנית אני גם שואל 'מה היה הנכד שלי חושב על כך'".

אין מדובר באמרות כנף יפות, מדובר כאן במשנת חיים סדורה, 'המחפשת את הבאלנס', כפי שהגדיר זאת הרב נויבירט, במהלך השיחה הערה שהתקיימה בינינו.

המעניין הוא ששעות לפני כן, שמענו את לאה שקלאר, המדברת בלהט פנימי ועשיר על "בגד נפש", היינו למצוא את המחבר בין החיצוני והפנימי, וליצור את האיזון העדין בין שניהם. דומה כי הלבוש הינו ביטוי חיצוני ורדוד שאינו מבטא את העומק הפנימי המצוי באדם, אך אין הדבר כך. הבגד הינו סימבול למתרחש בתוכנו, ויש חשיבות לחבר גשם עם רוח.

מן העבר השני שמענו חברים טובים, כדוגמת אלישיב רייכנר, אשר ביטא את הצורך ב"צדק חלוקתי", אשר אינו מקבל ביטוי בעיירות פיתוח, כאשר ישנם פערים בין המועצה בת מעט תושבים, עם תקציב גדול, מול ישוב רב תושבים עם משאבים דלים.

כך, כאשר הרב אביה רוזן דיבר על המדרשה בגולן, אשר מחנכת דתיים ושאינם דתיים, בנות ובנים. אין הוא מוותר על תג כלשהו ביהדות, אך מצליח לגרום לחבר'ה להכיל עולם יהודי ישראלי.

ומי לנו גדול כהרב יואל בן נון, אשר, בדרכו היחודית, מהווה מודל לנביאי ישראל, אשר אינם רק זועקים על החסר והשלילה, אלא מציעים אלטרנטיבה, מתוך עולמה של יהדות, בה יוכלו לדור "זאב עם כבש".

יכולתי למנות עוד רבים וטובים, וסביר שהדבר יקבל ביטוי בפרסומים הבאים.

המשותף לכל הדברים הללו הוא החובה למצוא את דרך המלך.

הצורך להבין שאין מצב של או או!

איך אומר השיר המפורסם "אתה חייב את זה לעצמך"!!!

אנו, בני החברה בישראל, חייבים לעצמנו לפלס בכוחות משותפים את היכולת לבנות משהו בצוותא, ללא הליכה בדרך של "עולם ישן נחריבה".

לאירועים נוספים

מפגשי גבורה – יום הזכרון תשפ"ד

07.05.2024

שבת "ואהבתם את הגר" – שבת במדבר

05.05.2024

שבת התפוצות: קחו חלק בחיזוק האחווה היהודית!

10.03.2024

חזרה לכל האירועים - אירועים וכנסים לציבור