עקרות הלכתית

זוגיות ומשפחה

שיתוף המאמר -

השאלה

שלום,
בתאריך י"ט בכסלו- 22.11 פורסם טור של קרני אלדד בעיתון "סופהשבוע", בטור שלה היא כתבה על "עקרות הלכתית"- ההחמרה של ר´ זירא (שבעה נקיים),בדבריה היא כותבת על כך שאחת מכל ארבע נשים עקרות,היא אישה שעקרה משום שהביוץ שלה חל ב"שבעת נקיים" וגם היא כותבת: "יש כאן עוד משהו, שאני מתארת לעצמי שאיננו עומד בראש מעייניהם של רבני הדור (אחרת הם היו מתירים טבילה באופן גורף לאחר שבעה ימים ולא 14 )הליבידו של האישה בשיאו בשבוע שלאחר המחזור, ובשל חומרת ר´ זירא היא נאלצת למנוע עצמה מבעלה בדיוק אז, בניגוד לטבעה. איבוד ימי התשוקה אלו מידי חודש בחודשו מקרין באופן קשה ביותר על חייהן של נשים רבות, ועל הקשר הזוגי בכללותו. בכך יש מעיין סירוס האישה".
ובהמשך הטור שלה היא ממשיכה לעלות שאלות בנוגע להחמרה זו ועל הצורך שחובה לשנות אותה.

אני צעירה בת 21, רווקה, בוגרת מדרשה שלמדה את ההלכות הללו בצורה יחסית מעמיקה ואני מבינה את המורכבות בעניין תקנת ר´ זירא, אך כשקראתי את הדברים שהיא כתבה לא היתה לי תשובה, כי הרי היא מתארת מציאות שכנראה קיימת שאין לה מענה ופתרון בהלכה כיום, מה שגם כנראה זאת מציאות שהיתה פעם.
לכן, אני פונה אליכם, בשביל לשאול מה אתם הייתה עונים? ומה בכלל דעתם בנושא בנ"ל?

תודה רבה.

התשובה
1. הנתון בדבר 25% מבוסס על משאל מקרי, ורחוק מלהיות מדעי או אמין.
2. גם הציטוט בדבר "הליבידו של האישה" תמוה. הוא נאמר במקור על ידי אדם ששם לו למטרה לתקוף הלכה זו, וגם על ידו לא נאמר אלא על אחוז מועט של הנשים. בציטוט מדברייך נראה כאילו מדובר על כלל הנשים, משפט שראוי שאוהבי האמת יתרחקו ממנו.
3. בימים אלו אני עמל יחד עם הרב דוד ביגמן על ספר העוסק גם ב"עקרות הלכתית". בספר אנו סורקים את התמונות השונות שיכולות להביא למצב זה, ונותנים מענה הלכתי לכל אחת מגורמי הבעיה. לדעתנו לכ 80-90% מהנשים החוששות מ"עקרות הלכתית" יש תשובה הלכתית פשוטה.
4. אם הבעיה אמיתית – יש לה פתרון. אולם נראה שהנושא העיקרי הוא תקיפת ההלכה.

(התשובה ניתנה מהרב בני הולצמן)

רבני ורבניות בית הלל עונים לשו"ת גם בפייסבוק http://www.facebook.com/B.Hillel

התשובה התקבלה מרבני בית הלל בתאריך י"א אדר א´ תשע"ד

לקריאה נוספת -

הצעת השפופרת כפתרון עבור אי-פריון הלכתי- הרבנית חנה אדלר לזרוביץ

09.09.2021

לינה אצל הוריי הזוג בימי הנידה

25.08.2021

הוצאת זרע לבטלה בזמן יחסי אישות

25.08.2021

חזרה לכל המאמרים בנושא זוגיות ומשפחה

שיתוף המאמר -