שמחת תורה משמעותית לנשים

סוכות ושמחת תורה | חברה וקהילה

שיתוף המאמר -

השאלה 
שלום
אנו רוצות שהשנה חג שמחת תורה יעבור בהרגשה של חיוניות ומעורבות.היינו רוצות לקרוא בתורה במסגרת נשית במקביל לגברים שקוראים בתורה ונשמח לדעת האם אנו בכיוון והאם ישנם דברים נוספים שנוכל לעשות במסגרת ההלכה בקהילתנו.

התשובה 
נשים יקרות.

יישר כוחכן על היוזמה. שמחת תורה הוא חג של התחברות לתורה בדרכים ייחודיות בהן לרגש ולהתלהבות תפקיד חזק. קריאת התורה בה משתתפים כולם יש בה משום חידוש ברית בין האדם והקהילה וריבון העולמים נותן התורה.

ביחס לקריאת התורה לנשים והשאלה אם אתן בכיוון – יש לדעת כי הרבה כיוונים למקום. בין הרבנים יש מקרבים ויש מרחקים. מאוד משמעותי שפעילות זו תהיה תחת סולידריות קהילתית ולא תוך פרישה מן הציבור. בוודאי שעל רב הקהילה להורות בענין את הדרך הישרה לקהילתו.

אוכל לספר ולתאר את הקורה בקהילה שלנו מזה 10 שנים. נשים מתכנסות לקריאה בתורה בזמן ההקפות גם הגברים קוראים אצלנו בתורה בזמן ההקפות . מגיעות כמה עשרות נשים חלקן ´עולות לקריאת התורה´ חלקן רק משתתפות. לפי הדיווח שלהן החוויה מרוממת נפש, מחזקת את חוויתן הנשית והיהודית. וכדי להמנע מסופרלטיבים יתירים אעצור כאן.

חשוב להדגיש כי יש לשמור על הסדר המנוסח ע"פ ההלכה. שכן חוויה של התקרבות לה´ והעצמה קהילתית עלולה להיות פריצת גדר ועשייה לא הלכתית. לעומת זאת פסיעה בעקבות ההדרכה עשויה להיות חוויה דתית מרוממת.

להלן קישור לקובץ בו סדר הקריאה בעלומים:
http://upload.kipa.co.il/media-upload/beitHilel/18921164-9162013.DOCX
חשוב מאוד שאישיות תורנית-הלכתית תלווה את התהליך ואת פרטיו.

בהצלחה בדרככן דרך הקדש.

עמית קולא

(התשובה ניתנה מהרב עמית קולא)

רבני ורבניות בית הלל עונים לשו"ת גם בפייסבוק http://www.facebook.com/B.Hillel

התשובה התקבלה מרבני בית הלל בתאריך י"א אדר א´ תשע"ד

לקריאה נוספת -

קבלת מצוות בגיור

03.06.2024

יחס חז"ל לגיורה של רות

02.06.2024

זהות יהודית וגיור מול אתגרי השעה

26.05.2024

חזרה לכל המאמרים בנושא סוכות ושמחת תורה | חברה וקהילה

שיתוף המאמר -