עמדת בית הלל – ביטול מתווה הכותל וחוק הגיור

עמדות בית הלל

ממשלת ישראל בישיבתה היום, א' בתמוז, אישרה שתי החלטות בעייתיות שיש להן השפעה גדולה על אזרחי מדינת ישראל ועל עם ישראל בארץ ובתפוצות.

1. כל החלטה, פסיקה ופעולת חקיקה בנושא הגיור צריכה להביא בחשבון את מאות אלפי אזרחי ישראל, קרובי המשפחה של היהודים החיים בינינו בארץ. חשוב לאפשר להם להתגייר על פי ההלכה בצורה נגישה ומכילה. בתקופת הממשלה הקודמת התקבלה החלטה בכיוון זה. צר לנו שהיא בוטלה. הקשחת תהליך הגיור ותנאיו עוד יותר היא הרסנית באשר לעתידו של עם ישראל בארצו.

יש לאפשר גם הכרה בגיורים שמגיירים רבנים ידועים בחו"ל, בלא שהמתגיירים ייאלצו לעבור מסע ייסורים בלתי ראוי כמו שראינו בחודשים האחרונים.

2. מתווה הכותל המערבי יכול היה לקדם את הפיכת הכותל המערבי לגורם שיאחד את כל חלקי העם. ארגון רבני ורבניות 'בית הלל' תמך במתווה, כפי שהוצע וכפי שהסכימו עליו בתחילה המפלגות החרדיות והדתיות. אנו מצרים על כך שהיום הוא בוטל.

ראוי שבני כל הזרמים ביהדות בכל תפוצות ישראל יוכלו להתאחד סביב שריד בית מקדשנו ויבססו את זיקתם לעולם היהודי, למדינת ישראל ולירושלים.

בכל מקרה, כל מתווה חדש שיוצע צריך לכלול בתוכו שינויים הנוגעים לרחבת הנשים. אנו קוראים ליצור ברחבה הנוכחית עזרת נשים ראויה, מכבדת ומאפשרת יותר מזו הקיימת, ולהעביר את ניהול האתר לידיים שייצגו כהלכה את כל חלקי העם.

שתי החלטות הממשלה שנפלו היום חוטאות לחובה ולאחריות המוטלת עלינו כפרטים, כציבור וכמדינה, להושיט את ידינו לאחינו ולחתור לאחדות ישראל. אנו מייחלים שבמהרה יקוימו דברי הנביא: "וְקִבַּצְתִּי אֶתְכֶם מִן הָעַמִּים, וְאָסַפְתִּי אֶתְכֶם מִן הָאֲרָצוֹת אֲשֶׁר נְפֹצוֹתֶם בָּהֶם, וְנָתַתִּי לָכֶם אֶת אַדְמַת יִשְׂרָאֵל… וְנָתַתִּי לָהֶם לֵב אֶחָד וְרוּחַ חֲדָשָׁה אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם".

לאירועים נוספים

חובת ההתחסנות במישור האישי והציבורי – מסמך הלכתי

17.02.2021

הבעת צער על מות הנער אהוביה סנדק

23.12.2020

תפילה ביום הכיפורים תשפ"א בצל הקורונה

23.09.2020

חזרה לכל האירועים - עמדות בית הלל