כנס בית הלל – יחד שבטי ישראל

אירועים וכנסים לציבור

באסרו חג סוכות, נערך במרכז מורשת בגין בירושלים, כנס רבני בית הלל בסימן "יחד שבטי ישראל", אשר עסק בנושא הקשר בין יהדות ישראל לתפוצות. בכנס השתתפו יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, רב קהילת 'ישורון' בניו יורק הרב יחזקאל לוקשטיין, יו"ר רבני בית הלל הרב מאיר נהוראי, חבר הנהלת בית הלל ורב הקיבוץ לביא הרב יהודה גלעד, ורבנים ורבניות בית הלל.

בכנס הודגשה החשיבות בשמירה על אחדות עם ישראל וחיזוק הקשר החיוני בין מדינת ישראל לעם היהודי בתפוצות. בתוך כך נערך בין הנוכחים דיון בדרכי פעולה אפשריות למימוש מטרות אלו.

יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי התייחס בדבריו לאחריותנו כלפי כלל העם היהודי: "בימים הנוראים אותם סיימנו רק אתמול הגיעו לבתי כנסת קונסרבטיביים ולבתי כנסת ורפורמיים שניים וחצי מיליון איש ברחבי העולם. אין עוד דרך להגיע אל האנשים האלה, בוודאי שלא בכמות הזו. האתגר שלנו היום הוא ללמוד כיצד נלחמים בהתבוללות ולא להאשים בהתבוללות זרם כזה או אחר. אני לא מודאג מחוסר הסכמה בין הזרמים, אני מודאג מהעמדה שנוקטת מדינת ישראל – היא משקיעה הרבה כסף כדי לשדר שאנחנו בית של כולם ומנגד הלכה למעשה פועלת הפוך בעניין".

רב קהילת 'ישורון' בניו יורק הרב יחזקאל לוקשטיין, אשר חתם בכנס את ביקורו בארץ הציג את הדרך החינוכית בה הוא מנהיג את קהילתו אל מול האתגרים השונים: "הקשר והרגש החם שלי לישראל לא נפגעו כאשר הרבנות הראשית פסלה הגיורים שלי, אולם זה מרחיק יהודים וזה דבר שיכול להפריד בנינו. אני לא מאמין בפלורליזם תיאולוגי, אני מאמין בפלורליזם פרקטי עלינו למצוא את הדרך המשותפת שכן אפשר לקבל ביחד. עלינו להפסיק לפחד ולפעול כדי לשבור את המחיצות בין הרפורמים לאורתודוכסיים".

יו"ר ארגון בית הלל הרב מאיר נהוראי: "העם היהודי משלם מחיר יקר על הנתק בין החברה בישראל ליהדות התפוצות. הנתק שנובע בעיקרו מחוסר הכרה ומחוסר ידע בסיסי, מביא בסופו של דבר להתבוללות גוברת והולכת. חיזוק הקשר בין מדינת ישראל לתפוצות ושיתוף פעולה בין קהילתי הוא שימנע את הגדלת היקף ההתבוללות ויעזור להתמודדות משותפת עם האתגרים השונים בארץ ובתפוצות."

לצפייה בכנס המצולם

לאירועים נוספים

מפגשי גבורה – יום הזכרון תשפ"ד

07.05.2024

שבת "ואהבתם את הגר" – שבת במדבר

05.05.2024

שבת התפוצות: קחו חלק בחיזוק האחווה היהודית!

10.03.2024

חזרה לכל האירועים - אירועים וכנסים לציבור