שם לתינוק

זוגיות ומשפחה

שיתוף המאמר -

השאלה 

שלום הרב,
ב"ה נולד לנו בן בריא. חשבנו לקרוא לו עדן והייתי מעוניין לשמוע את דעתו של הרב על השם.
בתודה מראש

התשובה

שלום,

ראשית מזל טוב! שתגדלו אותו בבריאות טובה ותרוו ממנו הרבה נחת ותזכו לגדלו לתורה לחופה ולמעשים טובים!

הגמרא אומרת (ברכות ז ע"ב) שיש משמעות לקריאת השמות, והשם גורם לתכונותיו של הנולד הנקרא בשם זה. בספרי קבלה (למשל: אריז"ל, שער הגלגולים, הקדמה כג) אמנם מופיע שהשם משקף עניינים נסתרים, אך בהלכה עצמה יש התייחסויות מעטות המגבילות את קריאת השמות:

א.      משתדלים שלא לקרוא בשם של מי שמת בצורה טראגית או בקיצור ימים, כדי לא לקשור את גורלם (ראה למשל: אגרות משה, יו"ד, ב, קכב).

ב.      יש שמות בעלי משמעות שלילית לאורך ההיסטוריה שכן היו רשעים שנקראו כך. כך למשל: עשו, נמרוד, אחאב וכד'.  הגמרא דורשת את הפסוק "שם רשעים ירקב" שלא קוראים על שם רשע (יומא לח ע"ב).

יש גם דיונים נוספים לגבי קריאה לבנים בשם בנות ולהיפך.

חשוב לציין כי מאחר שלאדם יש בחירה חופשית והיא עיקר גדול ובסיסי ביהדות (רמב"ם הלכות תשובה ה,ג) הרי שבכל מקרה לא מדובר בהשפעה המכריעה את בחירתו של הילוד אלא לכל היותר בהשפעה רעה עליו. לכן יש המקפידים יותר לבחור שם של צדיק, או אדם שעשה בחייו מעשים טובים.

השם 'עדן' מופיע בתנ"ך כמקום שבו היה הגן שבו הוצב אדם הראשון לאחר בריאתו ("ויטע ה' אלוקים גן בעדן מקדם וישם שם את האדם אשר יצר" בראשית ב,ח) ולכן הוא נאמר בהקשר חיובי ואם השם מוצא חן בעיני ההורים, אתם יכולים לקרוא לילד כך ולתת לו – וגם לכם – שאיפות גדולות לחנך אותו לשלמות של מידות טובות ומעשים טובים.

מזל טוב!

הרב משה כהן

רבני בית הלל

לקריאה נוספת -

הצעת השפופרת כפתרון עבור אי-פריון הלכתי- הרבנית חנה אדלר לזרוביץ

09.09.2021

לינה אצל הוריי הזוג בימי הנידה

25.08.2021

הוצאת זרע לבטלה בזמן יחסי אישות

25.08.2021

חזרה לכל המאמרים בנושא זוגיות ומשפחה

שיתוף המאמר -