בדיקות אולטרסאונד בית הלל

עמדת בית הלל בנושא בידקות אולטראסאונד – תגובה לפרסום דבריו של הרב שלום כהן שליט"א

זוגיות ומשפחה | עמדות בית הלל

באתר "כיכר השבת" התפרסמה אמירה של נשיא מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן שליט"א, בנוגע לבדיקות רפואיות של נשים בהריון. בכתבה נטען כי הרב מורה למעשה להמנע מבדיקות אולטראסאונד. אין ביכולתנו לדעת מה היה הקשר הדברים והאם דבריו צוטטו במדויק, אך מכיוון שהדברים פורסמו לציבור ראינו צורך להגיב בכדי למנוע תקלה ומכשול.

(בית הלל)

במהלך ההסטוריה המידע לגבי עוברים ברחם אימם היה מוסתר, כפי שמעיד קהלת: "כַּאֲשֶׁ֨ר אֵֽינְךָ֤ יוֹדֵ֙עַ֙ מַה־דֶּ֣רֶךְ הָר֔וּחַ כַּעֲצָמִ֖ים בְּבֶ֣טֶן הַמְּלֵאָ֑ה כָּ֗כָה לֹ֤א תֵדַע֙ אֶת־מַעֲשֵׂ֣ה הָֽאֱלֹהִ֔ים אֲשֶׁ֥ר יַעֲשֶׂ֖ה אֶת־הַכֹּֽל" (קהלת יא,ה). ומפרש בעל ה"תורה תמימה": "ז' דברים מכוסים מבני אדם ואחד מהם שאין אדם יודע מה בעבורה של אשה. וזה אחד מן הדברים שבמכוון הוא נעלם מבני אדם, שאלו ידעו אפשר שמי שידע שהולד הוא לא לפי רצונו היה מבקש תחבולות שתפיל האשה". ונראה שפוסקים רבים חששו לדבר זה בדורות האחרונים והורו להמנע מבדיקות אולטראסאונד, בשל הסברא שאם הפלה תיאסר בכל מקרה מה טעם יש בביצוע הבדיקה. מאידך, ישנן סיבות אחרות אשר מצדיקות ואף מחייבות את ביצוע הבדיקות מצד "ונשמרתם מאד לנפשותיכם":
1. בבדיקת אולטראסאונד ניתן לאבחן גם בעיות שקשורות לחיי האם, כגון שליית פתח המחייבת ביצוע ניתוח קיסרי לצורך הצלת האשה ממוות במהלך לידה רגילה.
2. ישנן מחלות עובריות הניתנות לאבחון באולטראסאונד כגון האטה בגדילה תוך רחמית, אשר ללא מעקב צמוד או יילוד מוקדם עלולות להסתיים במות העובר חלילה.
3. חלק מהמומים המאובחנים בהריון ניתנים לתיקון תוך רחמי או לתיקון מיידי לאחר הלידה, כך שאם המום לא יאובחן בזמן לא ניתן יהיה להציל את העובר או את היילוד.
4. ישנם מומים עובריים שאינם מאפשרים חיים מחוץ לרחם, וכבר דנו הפוסקים בשאלת היתר הפלה במקרים אלו ואחרים.
מדובר בשאלה פרטית ורגישה אשר מבחינה הלכתית ניתן לדון בה רק לאחר קבלת מירב הפרטים מבדיקת האולטראסאונד.

כרבנים ורבניות אנו מאמינים שבתחומים מקצועיים יש להיוועץ באנשי מקצוע. הדברים אמורים ביתר שאת בנושאי רפואה הנוגעים לפיקוח נפש. פסיקה והנחיות בתחומים אלו חייבים להנתן בליווי ובהנחיה רפואית!

התגובה בשיתוף ובהתייעצות עם הרבנית ד"ר חנה אדלר לזרוביץ. רופאה מומחית ביילוד וגניקולוגיה, יועצת הלכה, חברת בית הלל ומשיבה במיזם משיבת נפש.

לאירועים נוספים

הצעת השפופרת כפתרון עבור אי-פריון הלכתי- הרבנית חנה אדלר לזרוביץ

09.09.2021

לינה אצל הוריי הזוג בימי הנידה

25.08.2021

הוצאת זרע לבטלה בזמן יחסי אישות

25.08.2021

חזרה לכל האירועים - זוגיות ומשפחה | עמדות בית הלל