איך לעמוד בניסיון ה´?

מידות, אמונות ודעות

שיתוף המאמר -

השאלה 
שלום וברכה,
יש לי משהו חשוב שאני חייבת לדעת:
אני בעצם מרגישה שכל הבעיות שיש לי זה הנסיון של ה´, כי יש לי בעיה שאני לא יודעת מה הפתרון הנכון. למשל: לצערי הרב אני עברתי עם כל המשפחה לחו´ל, וממש לא טוב לי כי אף תיכון לא קיבל אותי והשנה לא יוצא לי ללמוד ועכשיו אני עובדת בהתנדבות, בבית ספר יסודי, ובהתחלה היה לי ממש טוב ועכשיו המצב השתנה כי עכשיו לא טוב לי בכלל, אני עובדת מדריכה לילדים קטנים והיו שלוש מורות שהתלננו עלי למנהלת וזה ממש העליב אותי כי אני הרגשתי שאני סתם עובדת קשה ואף מורה לא העריכה את זה והמנהלת ממש נזפה בי, אני דיברתי על זה עם חברתי הטובה והיא אומרת שזה ניסיון ה´, וזה אחד הדוגמאות: איך אתקן את עצמי? מה אעשה כדי לעמוד בניסיון?

התשובה 
נסיון פירושו שה´ מנסה אותנו לדעת את מצבנו הרוחני. אולם הלוא הוא יודע הכל? על כן מסבירים חז"ל שה´ מנסה דווקא את מי שיכול לעמוד בניסיון, על מנת שיגלה את כוחותיו. ומסבירים בתורת החסידות שעל פי זה ניסיון הוא גם בבחינת נס ודגל, הוא מרומם את האדם המנוסה. ה´ כביכול מבקש לדעת כיצד נגיב, האם נישבר ונתייאש, ניכנס לתוך רחמים עצמיים, ונשקע, או שנלמד מן הביקורת ונתקן, נבדוק את עצמנו ונתרומם. והוא מנסה את אותם שיש להם את היכולת שלא ליפול, אלה שיכולם להתרומם.
האם תגלשי לרכילות וללשון הרע על המורות או על המנהלת? האם "נקטר" או נבלום את פינו (וזה קשה…), נבדוק במה טעינו, ובמה אנו יכולים לתקן, להשתפר ולהתקדם.
אנו יכולים להוציא קיטור על המצב. כלום זה יעזור?
הרבה דברים בחיים שלנו אינם הולכים חלק, כפי שציפינו. יש קשיים בתחומים מגוונים. השאלה שעלינו לשאול את עצמנו היא: מה אני עושה עם זה? והתשובה של חז"ל היא שהעולם שלנו הוא עולם של תיקון "שבע יפול צדיק וקם" הוא אינו נשבר בפעם הראשונה, וגם לא בפעם אחרת. הוא תמיד קם!

(התשובה ניתנה מהרב שמואל דוד)

רבני ורבניות בית הלל עונים לשו"ת גם בפייסבוק http://www.facebook.com/B.Hillel

התשובה התקבלה מרבני בית הלל בתאריך י"א אדר א´ תשע"ד

[/av_textblock]

לקריאה נוספת -

ייתכן שה' גורם לפורענות?

16.11.2020

גישות הלכתיות ל”שיימינג” ותקשורת חברתית – הרבנית קרן מילר ג'קסון

29.09.2020

האם עדיף ללמוד גמרא עם הסבר, ניקוד ופיסוק, או בלעדיהם?

14.06.2020

חזרה לכל המאמרים בנושא מידות, אמונות ודעות

שיתוף המאמר -