תיקון היסטורי לעדה האתיופית

עמדות בית הלל

(בית הלל)

ההחלטה שהתקבלה היום בוועדת השרים לקידום שילובם בחברה הישראלית של העולים מאתיופיה, להכיר באופן רשמי בקייסים כמנהיגים רוחניים, ולהסדיר את שירותי הדת עבור אזרחי ישראל יוצאי אתיופיה, היא תיקון היסטורי.

לפני כשלוש שנים נפגשנו עם נציגי הקייסים והרבנים של קהילת יוצאי אתיופיה בישראל, המשמשים כמנהיגים הרוחניים של הקהילה. במפגשים נחשפנו לתחושה לפיה הקהילה האתיופית מרגישה כי נעשה להם עוול במהלך השנים ע"י מוסדות המדינה והדת, מערכות החינוך וכלל החברה. האמנו שדרך שיתוף פעולה בין קייסים לרבנים, ניתן יהיה להתייחס ביסודיות לסוגיות הקשורות לקהילת יוצא אתיופיה.

אנו רואים חשיבות רבה בהגעת בני הקהילה לישראל ובשילובם בחברה, הנעשית ברוח חזון הנביאים על קיבוץ הגלויות. אנו מברכים על ההחלטה שהתקבלה היום בוועדת השרים, להכיר במוסד הקייסים ולקבע את מעמדם כמנהיגים רוחניים ככל מנהיג רוחני בעם ישראל, מתוך הכרה שהקהילה האתיופית הינה חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית.

**
מובאים דבריו של הרב ד"ר שרון שלום, מהכנס בו ערכנו מפגש בין רבנים לקייסים מהעדה האתיופית:
"בעולם היהודי מעולם לא הייתה אחידות, הייתה אחדות, אבל מה שהחריב את בית המקדש זה לא השוני שהיה קיים, אלא זה חוסר השוויון בין אחד לשני. לעולם היהודי האתיופי יש המון מה לתרום לעולם ההלכתי, אבל גם לעולם ההלכתי יש המון מה לתרום לעולם היהודי האתיופי. אנו לא קובלים פה על הרשעה אלא רוצים להוסיף כאן צדק".

לאירועים נוספים

חובת ההתחסנות במישור האישי והציבורי – מסמך הלכתי

17.02.2021

הבעת צער על מות הנער אהוביה סנדק

23.12.2020

תפילה ביום הכיפורים תשפ"א בצל הקורונה

23.09.2020

חזרה לכל האירועים - עמדות בית הלל