הנחת תפילין לנשים

הלכות ולימוד תורה

שיתוף המאמר -

השאלה 
שלום
כיום , כאשר נשות הכותל בכותרות, ואני יודעת שיש ביניהן גם נשים אורתודוכסיות, הייתי שמחה לשמוע מה לגבי הנחת תפילין לנשים. האם יש איסור מפורש?
תודה

התשובה 
באופן בסיסי מדובר במצוות עשה שהזמן גרמא שיש פטור לאשה מלקיימה אבל לא איסור. במהלך הדורות ידועות נשים יחידאיות שהניחו תפילין (החל ממסורת על מיכל בת שאול!)
החל מימי תלמידי מהר"ם מרוטנברג נשמעים קולות הלכתיים החוששים שנשים יתקשו לעמוד בסטנדרטים של נקיות/טהרה הנחוצים במהלך הנחת תפילין (ישנה גם פרשנות קדומה יותר של התרגום יונתן
המדגים את איסור לבישת ´כלי גבר´ דוקא בתפילין) לעניינינו משמעותית הקביעה בשולחן ערוך שאשה הרוצה להניח תפילין מוחין בה – ז"א מתנגדים למעשה. בעקבות הפסיקה בשו"ע הפוסקים המאוחרים ע"פ רוב מתייחסים להנחת תפילין ע"י נשים כבעייתית הלכתית. אשה המבקשת לשנות צריכה להיות מודעת לכך שהיא חורגת מהפסיקה המקובלת מזה מאות שנים. כדאי לה ללמוד היטב היטב את ההלכות הקשורות בהנחת תפילין, שלא תכשל בחששות הנ"ל ולדעתי ראוי שתעשה זאת בצנעה.
אגב, הרב יהודה הרצל הנקין, פוסק בן זמנינו הקשוב מאד בדרך כלל למאוויים הדתיים של נשים פסק בספרו בני בנים לאסור, בגלל דין השולחן ערוך והחשש ל"כלי גבר".

(התשובה ניתנה מהרבנית רחל שפרכר פרנקל)

רבני ורבניות בית הלל עונים לשו"ת גם בפייסבוק http://www.facebook.com/B.Hillel

התשובה התקבלה מרבני בית הלל בתאריך י"א אדר א´ תשע"ד

לקריאה נוספת -

ברכת "שהחיינו" על כלי שתוקן

30.05.2021

ביקור בביתם של חברים בשנת האבלות

12.10.2020

האם עדיף ללמוד גמרא עם הסבר, ניקוד ופיסוק, או בלעדיהם?

14.06.2020

חזרה לכל המאמרים בנושא הלכות ולימוד תורה

שיתוף המאמר -